Zend Framework 2 wydany w wersji dev3

by batman on Czerwiec 15, 2011

Wydanie drugiej wersji Zend Frameworka jest coraz bliżej. Świadczyć może o tym fakt pojawienia się trzeciej deweloperskiej wersji frameworka, a wraz nią takich zmian jak:

  • refaktoring komponentu Markup
  • refaktoring komponentu Zend\Tool oraz CodeGenerator
  • przeniesienie nowych funkcjonalności z wersji 1.11
  • refaktoring komponentu LiveDocx
  • dodanie komponentu EvenManager
  • propozycja komponentu DI

Niestety dokumentacja nadal jest na etapie tworzenia i jedyne co nam pozostaje, to wydobywanie informacji ze slajdów – http://www.slideshare.net/weierophinney/zend-framework-20-patterns-tutorial. Jedyny fragment dokumentacji, to wiki opisujące DI wraz z przykładami – http://framework.zend.com/wiki/display/ZFDEV2/Zend+DI+QuickStart. Już nie mogę się doczekać wersji beta (i nieco obszerniejszej dokumentacji).

8 comments

Jak każdy z nas :) Dzięki za newsy o ZF 2.

by Jacek on 15 czerwca 2011 at 08:25. #

ZF to najlepszy framework PHP i razem z Symfony (zwłaszcza w wersji 2) stanowi dowód, że w PHP też się da zrobić coś dobrego. Oczekiwania wobec drugiej wersji tego frameworka są ogromne i mam nadzieję, że zostaną spełnione.

by batman on 15 czerwca 2011 at 09:32. #

Prezentacja O’Phinneya daje pewne nadzieje na poprawę architektury ZF, ale dalej widzę tam kilka niebezpiecznych punktów – Singletony i Service Locator zamiast prawdziwego DI w przypadku kontrolerów.

by sokzzuka on 15 czerwca 2011 at 09:36. #

W chwili obecnej DI jest na etapie propozycji i jeszcze wiele może się w nim zmienić.

by batman on 15 czerwca 2011 at 09:49. #

Zdaję sobie sprawę z tego, natomiast uważam, że nie powinni się zbytnio śpieszyć i lepiej wszystko dokładnie przemyśleć. Bo czekać 2 – 3 lata na kolejną wersję frameworka, która poprawi jakieś poważne błędy w architekturze to jest dużo czasu…

by sokzzuka on 15 czerwca 2011 at 09:59. #

Teoretycznie w maju miała ukazać się wersja beta. Najwyraźniej chłopaki mieli ręce pełne roboty, ponieważ chcieli wszystko dopieścić. Mam nadzieję, że będą otwarci na propozycje i ZF 2 w momencie startu będzie już w pełni funkcjonalnym frameworkiem.

by batman on 15 czerwca 2011 at 10:07. #

Batmanie, a możesz mi powiedzieć, jak w ZF2 przedstawia się sprawa zależności między komponentami? Nie ukrywam, że w „jedynce” z każdą kolejną wersją było gorzej i zwłaszcza zależności od autoloadera były mocno dobijające. A gdy się chce coś wymienić lub poprawić, takie wtrynianie „ułatwiaczy” kosztem sprawiania, że klasa zajmuje się oprócz swojego własnego zadania jeszcze tysiącem innych rzeczy jest średnio pomocne.

by Zyx on 16 czerwca 2011 at 10:28. #

Szczerze przyznam, że nie interesowałem się tym tematem. Jedyne informacje jakie posiadam w tej materii, to to, że w ZF2 pojawi się mapper, który ma znacząco ułatwić ładowanie klas i zależności właśnie. Niestety nic bardziej konkretnego nie jestem w stanie napisać. Z większym testowaniem frameworka czekam na wersję beta i przede wszystkim na dokumentację.

by batman on 16 czerwca 2011 at 10:48. #

Leave your comment

Required.

Required. Not published.

If you have one.


Subscribe without commenting